„DOBRO MI DOŠEL, WUNDERKIND!“ – ROBOTIKA NA NJEMAČKOM JEZIKU

STANICE NAŠEG USPJEHA

1. Rad s darovitim učenicima u obrazovnom procesu reguliran je u Republici Hrvatskoj mnogim zakonima, prije svega Ustavom RH, Konvencijom o pravima djeteta, Nacionalnim okvirnim kurikulom za predškolski odgoj i obrazovanje te opće obvezno i srednjoškolsko obrazovanje, Zakonom o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi te mnogim drugim pravnim aktima.

Iako su vjera u darovitost i podrška i razvoj darovitih učenika oduvijek prisutni u našoj osnovnoj školi nekoliko je učitelja sudjelovalo u kolovozu 2023. u Sisku na višednevnom seminaru DAROVITI U FOKUSU (izgradnja ljudskih kapaciteta u osnovnoškolskom sustavu odgoja i obrazovanja za rad s darovitim učenicima na područjima poduzetništva i aktivnog građanstva) gdje je bilo riječi o tome na koji način možemo aktivirati darovitosti koje imamo tj. potaknuti razvoj potencijala koji može dati efektivne rezultate.

1. Prva prilika da učitelj bude „osoba koja radi promjene“ ukazala se već u jesen 2023. kad je objavljen Javni poziv za sufinanciranje projekata rada s darovitim učenicima u osnovnim i srednjim školama u školskoj godini 2023./2024. Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih Republike Hrvatske (studeni 2023.)

Javni poziv Ministarstva poziva škole da prijave projekte rada s darovitim učenicima sa ciljem poticanja aktivnog učenja te razvoja viših razina kognitivnih procesa, mašte, kreativnosti, samopouzdanja i motivacije.

1. Učiteljica Njemačkog jezika, Marija Tolić, osmišljava projekt „Dobro mi došel, Wunderkind“ koji bi trebao zadovoljiti potrebe darovitih učenika za aktivnostima u jezično-komunikacijskom području (Njemački jezik) i tehničko-informatičkom (Fizika, Informatika) budući da se temelji na korelacijsko-integracijskom pristupu povezivanja tih nastavnih predmeta.

Ideja za projekt razvila se kroz sudjelovanje naše škole, već 2. godinu za redom,  na  CLIL-robotici, a koja također povezuje njemački kao strani jezik i robotiku.

1. Odlukom Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih o financiranju projekata prijavljenih na Javni poziv za sufinanciranje projekata rada s darovitim učenicima u osnovnim i srednjim školama u školskoj godini 2023./2024. od 15.12.2023. našoj školi odobrena su financijska  sredstva u visini od 2.519,27 eura za nabavku LEGO Education SPIKE robota (Bee-Bot punjivih podnih robota i nastavnih materijala za njemački jezik).

1. Na VI. Prvenstvu Hrvatske u CLIL-robotici (VI. Kroatische CLIL-Robotik-Meisterschaft) u svibnju 2024. OŠ Ante Kovačića sudjelovala je s robotom koji razlikuje imenice muškog, ženskog i srednjeg roda označene odgovarajućom bojom (plavom, crvenom, zelenom).

• Učenici su na kreativan i zabavan način usvojili određeni član u njemačkom jeziku: pripremili najprije leksik školskog pribora, potražili sličice predmeta, provjerili rodove, poleđinu svake kartice-predmeta označili određenom bojom, izrezali na određene dimenzije te programirali robota da razlikuje kartice prema boji podloge.
  • Robot je bio tako programiran da je izbacivao karticu s nacrtanim predmetom, pritiskom na plavu-crvenu-zelenu tipku učenik bi određivao rod imenice, robot je na displeju reagirao motikonima, a učenici su pogađanje rodova tj. određenog člana vodili na njemačkom jeziku: „Du bist dran!“, „Das ist leider falsch!“, „Richtig, du darfst noch einmal!“ itd.

1. Naš robot (kategorija Grundschule) osvojio je maksimalni broj bodova za robotiku – 50, kao što se može razabrati iz tablice u prilogu, za njemački dio (DaF) – 44,33.
  • Na natjecanju je sudjelovalo 30 osnovnih i srednjih škola, grupiranih u 14 timova.
  • Iako smo kao pojedinačna osnovna škola osvojili velik broj bodova, iz robotike maksimalan, nedostajali su nam bodovi timskog partnera - srednje škole koja nažalost nije ispunila zadatak iz robotike.

1. Jesi li vunderkind? Budi vunderkind i pridruži se našem projektu „Dobro mi došel, Wunderkind!“ koji se nastavlja i tijekom iduće školske godine, 2024./2025.!

prof. Marija Tolić

objavio: Administrator   datum: 21. 6. 2024.

« Listopad 2024 »