Na arheološkom nalazištu na Svetom Križu

Na arheološkom lokalitetu Sveti Križ već dugi niz godina vrše se arheološka iskapanja. Svakim novim iskapanjem otkrivaju se nove zanimljivosti koje skriva ovo bogato arheološko nalazište.
Arheološki nalazi koji su do sada otkriveni okvirno se mogu datirati u starije željezno doba - oko 700 godina prije Krista i danas su ga, zahvaljujući suncu koje je konačno obasjalo naš zavičaj, posjetili učenici 7. razreda u pratnju prof. Ane Mlinar i ravnateljice Jasne Horvat.
Voditeljica istraživanja arheološkog lokaliteta Sveti Križ, arheologinja Janja Mavrović Mokos, izvjestila nas je kako su arheološka istraživanja potvrdila su da je u starije željezno doba ovdje bilo naselje gradinskog tipa. Na navedenom lokalitetu nađeni su brojni keramički i metalurški ostaci kao i tragovi nastambi, no svake godine arheolozi pronađu i nešto novo:
"Sveti Križ svake godine imamo novi zaplet i novo otkriće i to je sjajno. Ove godine smo pronašli dokaze u metalurškom dijelu naselja gdje se proizvodilo željezo o dvije metalurške peći. Jedna je složenije građe pravokutnog oblika koja je imala drvenu konstrukciju. One pričaju jednu nevjerojatnu priču o proizvodnji metala na ovom prostoru.”
Nova otkrića na ovom lokalitetu značaj ovog poznatog arheološkog nalazišta podići će na svjetsku razinu.

objavio: Administrator   datum: 26. 4. 2024.

« Svibanj 2024 »