Dan Nacionalne i sveučilišne knjižnice

Svečanim programom u 12 sati u predvorju Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu danas se obilježava Dan Nacionalne i sveučilišne knjižnice, u spomen na prvu hrvatsku tiskanu knjigu, Misal po zakonu rimskoga dvora.
Jedna je to od najljepših i najvrjednijih knjiga iz naše bogate kulturne baštine. Otisnuta je prije točno 540 godina, svega 28 godina nakon dovršetka Gutenbergove Biblije. To je ujedno i prva europska knjiga koja nije tiskana latiničnim slovima, već na hrvatskome jeziku i pismu – glagoljici.

U Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici je prije nekoliko dana predstavljeno veličanstveno faksimilno izdanje Misala po zakonu rimskoga dvora.
Kako se navodi na službenoj mrežnoj stranici NSK, izdanje uključuje faksimil izvornoga Misala iz 1483. godine, transliteraciju Misala (prvi cjeloviti prijepis s glagoljice na latinicu) te popratnu knjigu sa znanstvenim tekstovima o Misalu koju su napisali ugledni hrvatski znanstvenici i stručnjaci, zaštitni ovitak izrađen po mjeri knjige, pamučne rukavice za listanje, kutiju za popratne knjige (transliteraciju i znanstvene tekstove) te rezervacijski i vlasnički list.

Veseli nas što će učenici viših razreda sve moći vidjeti izbliza idući tjedan, na terenskoj nastavi, kada će posjetiti Nacionalnu i sveučilišnu knjižnicu, jednu od temeljnih ustanova hrvatske kulture, znanosti i obrazovanja.

objavio: Maja Kralj   datum: 22. 2. 2023.

« Svibanj 2024 »