Klagenfurt - u posjetu Minimundusu: In einem Tag um die Welt!

U subotu, 15. listopada, 54 učenika naše škole, onih koji pohađaju izbornu nastavu Njemačkog jezika, ali i drugih koji su im se pridružili, u pratnji učitelja, ravnateljice i još nekoliko putnika, uputili su se u posjet Austriji, točnije u živopisni grad Klagenfurt, glavni grad savezne države Koruške.
Izlet u Klagenfurt organiziran je kako bismo pobliže upoznali austrijsku kulturu i na licu mjesta testirali znanje njemačkog jezika (koliko smo samo puta ponovili „Grüß Gott“!).
Iz Marije Gorice krenuli smo ujutro, u 7:15, i vozili se udobnim autobusom kroz Sloveniju, a nakon skoro 8 km dugačkog tunela kroz Karavanke, našli smo se u Austriji.
U pratnji je bila i naša vodičica Janja i izlagala nam zanimljivosti o povijesti Slovenije i Austrije, kao i o povijesti samoga Klagenfurta. Odmah po dolasku uputili smo se u Minimundus gdje smo proveli nekoliko dinamičnih sati u razgledavanju svjetski poznatih građevina u malom, a među mnogobrojnim znamenitostima pronašli smo i svjetionik iz Pule i crkvu Sv. Marka iz Zagreba.
"Putovanje oko svijeta u jednom danu“ nekima nije bilo dovoljno pa su izbrojili još nekoliko eura za panormaski kotač... Na samom kraju otkrili smo i 4D-kino, ali vremena je bilo još samo za ludo spuštanje niz tobogan! Slijedio je odlazak u razgledavanje centra Klagenfurta kamo smo stigli oko 14 sati. Ponovno „cipelcugom“... Lindwurmbrunnen am Neuen Platz, Fußgängerzone, Stadtpfarrkirche St. Egid... glad i žeđ utažili smo iz ruksaka, neki u neizbježnom McDonald'su, a nekolicina je tražila Bratwurst mit Semmel, Zimtschnecke und Powideltascherl... Mahlzeit! Kako su točno učenici u manjim skupinama proveli jedan slobodan sat u Klagenfurtu, nakon zajedničkog razgledavanja, saznat ćemo vjerojatno ovaj tjedan u školi. A da si žele osigurati povratak u taj alpski gradić nevjerojatno lijepo uređenih pročelja i krovova uvjerili su nas bacivši prije odlaska po koji cent u zdenac muške varijante naše Mandice – Wörtherseemandl! Ponovno u bus, iza nas ostaje Klagenfurt i obrisi Wörthersee Stadiona na kojem smo 2008. na Europskom nogometnom prvenstvu pobijedili Njemačku 2:1, a potom izgubili od Turske. Krećemo prema Vrbskom jezeru - Wörthersee, kako bismo se ukrcali na brod i obišli jezero vozeći se 105 minuta do Veldena. Vjerojatno su mnogi pomislili da smo na moru, voda jezera ljeskala se pred nama obasjana pokojom zrakom sunca i širila toplinu, mnogi šetači i sportaši uživali su na obali, a bijeli brod nas je čekao! Uživali smo u u pogledu na živopisna, alpska naselja u kojima je brod pristajao, putnici su silazili i ulazili, susretali smo ribarske čamce i glisere, vozili se kraj otočića... prepoznali smo austrougarski štih starih vila i ljetnikovaca i pomislili na našu Opatiju. Puni dojmova i oduševljenja pristali smo u Veldenu, biseru na Vrbskom jezeru, gdje nas je čekao naš autobus te smo se u 18 sati zaputili u našu Domovinu i kući se sretno vratili oko 21 sat.
Hvala roditeljima koji su nam omogućili ovako zanimljivo putovanje u Austriju, kao i organizatorima putovanja na kvalitetnom putovanju. Veselimo se budućim izletima i nadamo se da će odlazak u gradove njemačkog govornog područja postati tradicija.
Pogledajte fotografije!

objavio: Sabina Rubinić   datum: 17. 10. 2022.

« Svibanj 2024 »