Priprema za izvanredne situacije edukacijom učenika te vježbe civilne zaštite i evakuacije
Autor: Sabina Rubinić, 5. 2. 2021.

OŠ Ante Kovačića u Mariji Gorici i Stožer CZ-a Općine Marije Gorice od 18. siječnja 2021. godine provode pripreme učenika za izvanredne situacije edukacijom svih učenika razredne i predmetne nastave te vježbe civilne zaštite i evakuacije.

Slijedom navedenog, provođenje nastave prema A modelu (svi učenici su u školi) u uvjetima povećane osjetljivosti učenika zbog niza potresa, razrednici su na Satovima razrednika prikazivali prezentaciju „Priprema za izvanredne situacije“ i „Učenici i potres“ u kojima je na zanimljiv i pristupačan način pojašnjeno postupanje u slučaju potresa. Nakon toga provedena je analiza sigurnih i nesigurnih mjesta u učionicama, drugim prostorijama škole i predviđenim zbornim mjestima u blizini škole te daljnjim postupcima dok učenike ne preuzmu roditelji. Sigurna mjesta za sklanjanje u učionici u pravilu su školske klupe, nosivi zidovi i grede, dok treba izbjegavati staklene površine, prozore i pregradne zidove. Potrebno je ukloniti sve teške predmete koji mogu pasti sa ormara, pričvrstiti predmete poput okvira sa slikama, ploča i visećih elemenata. U slučaju potresa odabire se najbliže mjesto za sklanjanje. Nakon prestanka potresa pristupa se izlasku iz zgrade na način propisan planovima evakuacije.

Danas smo, sljedom svega navedenog, u suradnji sa Stožerom CZ-a Općine Marija Gorica proveli 3. vježbu evakuacije te su učenici izlazili kroz četiri unaprijed određena izlaza evakuacije na tri različita zborna mjesta.

Pohvaljujemo sve naše učenike i djelatnike škole na brzom i sabranom postupanju nakon simuliranog znaka za potres.

Pogledajte fotografije na našoj Facebook stranici.

Prezentacije:
Priprema za izvanredne situacije