Pet nepoznatih tekućina
Autor: Administrator , 19. 5. 2021.

U sklopu Otvorenih dana Instituta Ruđer Bošković (i povodom rođendana velikana Ruđera Boškovića), 18. svibnja 2021. u našoj školi održana je online interaktivna radionica. Tema radionice bila je otkriće „Pet nepoznatih tekućina“, a radionicu su održali dr. sc. Tomislav Portada i dr. sc. Zlatko Brkljača.

Radionici su prisustvovali kemičari 7. i 8. razreda te jedan budući kemičar, učenik 6. razreda, s našom učiteljicom kemije Zlatkom Pavlić Držanić.

Radionica je početak suradnje kemičara naše škole sa znanstvenicima IRB koji su nam do sada bili poznati iz medija.

Dr.sc. Tomislav Portada dobitnik je nagrade „Ivan Filipović“ za popularizaciju znanosti u 2019. godini. Dr. sc. Zlatko Brkljača radi na simulacijama membranske molekularne dinamike.

Uživali smo u kemiji kao i ugodnoj radioničkoj atmosferi koja je izmamila osmijeh na lica učenika koji su u njoj sudjelovali.

Učenici su sa znanstvenicima izmjenjivali pretpostavke i donosili svoje argumentirane zaključke. Učeći o novim tvarima i primjenjujući stečena znanja o tvarima i nove spoznaje otkrili su sadržaje 5 + 5 uzoraka tekućina.

Hvala dr. sc. Tomislavu Portadi i dr. sc. Zlatku Brkljači na ovoj posebnoj i zanimljivoj interaktivnoj radionici. (Fotografije su na Facebook stranici škole.)

Veselimo se budućim radionicama i druženju sa znanošću i znanstvenicima.