Naučili smo osnove programiranja na satu kodiranja

U tjednu bogatom raznim sadržajima (koncert, dolazak sv. Nikole, večer matematike) pridružili smo još jednu aktivnost: sat kodiranja. Sat kodiranja jednosatni je uvod u računarstvu čiji je cilj pokazati da programiranje nije jako komplicirano i da osnove može naučiti svatko. Globalni je to projekt u kojem naša škola sudjeluje prvi puta. Ono na što smo posebno ponosi je sudjelovanje gotovo svih učenika škole. Koordinator projekta za školu bilo je učitelj informatike Višeslav Račić, ali su se u projekt uključili i ostali učitelji i učiteljice, osobito učiteljice razredne nastave.

Iako je škola trenutno u postupku renovacije pa tako i informatička učionica, htjeli smo pokazati da nam nisu uvijek potrebna računala kako bismo naučili osnove programiranja. Na satovima informatike i na razrednoj nastavi, učenici su ovisno o dobi odnosno razredu prošli kroz neke osnovne pojmove kodiranja. Učenici nižih razreda učili su tako o “kodiranju” slika i načinu prikaza fotografije kroz mrežu piksela, a zatim su kroz edukativne materijale sami kreirali svoje slike koristeći mrežu piksela.

Oni stariji su kroz pojam grafičkog programiranja upoznali da pojam programiranja nije vezan samo uz računala. I obična perilica za rublje slijedi neke korake tj. i ona je pretprogramirana. Oni su kroz edukativne materijale učili kako napisati jednostavnu uputu za kretanje kroz mrežu i prikaz određenih polja (kodiranje) te kako poslije te upute pročitati. Zadatke su rješavali u parovima i zajedničkim promišljanjem.

"Svaki učenik trebao bi imati priliku naučiti informatiku. To pomaže njegovanju vještine rješavanja problema, logike i kreativnosti. Počevši rano, učenici će imati temelj za uspjeh u karijeri u 21. stoljeću."  (izvor: code.org).

Sretni smo da smo i ovom malom aktivnošću barem malo doprinijeli tome.

Više fotografija potražite na našoj facebook stranici.

objavio: Administrator   datum: 12. 12. 2018.