Fijole, fijole, ružice rumene. . .

Proslavili smo Jurjevo. . .

Jurjevo u Svetom Križu

Kao i svake godine,  tako smo i ove, obilježili Jurjevo.Proslava dana sv. Jure događala se   22.04. 2014. kada obilježavamo i  Dan planeta Zemlje.

Učenici prvog razreda OŠ Ante Kovačića u pratnji učiteljice Snježane Vranješ, ravnateljice, pedagoginje i profesorice engleskog jezika Rašeljke Jelinčić,   pokazali su mještanima Svetoga Križa običaje  Jurjeva.

Pripreme su počele u školi odijevanjem narodnih nošnji, a posebno su bili ponosni dječaci koji su imali „škrljake“ ukrašene bukovim granama. Djevojčice su na glavi nosile vijence isprepletene od bršljana. Tako spremljena, naša mala povorka predvođena Zelenim Jurom (učenik David Jakševac) , krenula je putem Svetog Križa u pratnji naših vjernih muzikaša – obitelji Žagmešter  i profesorice engleskog jezika.

U Sveti Križ smo došli autobusom. Običaje Jurjeva pokazali smo pjevajući već poznatu  jurjevsku pjesmu „Sv. Jura konja jaše“. Za to vrijeme je „Zeleni Jura“ trčkarao uokolo na  s drvenom konjiću.

Prvo smo posjetili  obitelj Kralj koja nas je dočekala vrlo raskošno. Bilo je tu pizze, peciva, kolača, pršuta, sira, raznovrsnih sokova, vina za starije… Bilo je sve tako uređeno i prekrasno da smo se osjećali kao pravi kraljevi.

Posjetili smo još 5 obitelji koje su nas dočekale isto tako srdačno , nudeći nas raznovrsnim kolačima, bombonima i sokovima. Svakoj obitelji smo otpjevali jurjevsku pjesmu, a zauzvrat su nas nagradile pokojim jajčekom, bombonima, a pronašli smo u košarici i nešto novčeka.  Domaćinima smo  darovali, kao što to i običaj nalaže, zelenu grančicu koja je simbol buđenja prirode te zdravlja i sreće u obitelji.

Bilo je veselo, zabavno i nezaboravno bez obzira na kišicu koja je povremeno padala. Odrasli su pustili i pokoju suzu radosnicu, a mali Mark je izjavio: „ Zašto nije svaki dan Jurjevo?“

Dora Jakševac, 8.r.

P.S. Zavirite u foto-galeriju za potpun doživljaj!

objavio: Administrator   datum: 22. 4. 2014.