Veliki uspjeh naših robotičara!

Jeste li znali da u našoj školi od ove školske godine djeluje skupina mladih robotičara? Štoviše, već su ostvarili krasan rezultat na nedavno održanom natjecanju Croatian Makers lige.

Početkom ove školske godine udruga IRIM - Institut za razvoj i inovativnost mladih objavio je natječaj za uljučivanje novih ustanova i škola u Croatian Makers ligu. Naš novi učitelj tehničke kulture, Igor Jurišić, prijavio je tako i našu školu.

Croatian Makers liga je dio projekta Croatian Makers koji je 2014. godine pokrenuo IRIM.
Cilj Lige je omogućiti široko uključivanje robotike, automatike i programiranja u edukaciju u osnovnoškolskom uzrastu.
To je zapravo sustav edukativnih natjecanja za učenika sa osobitim naglaskom na edukaciji učenika, a ne toliko na natjecateljskom dijelu. Liga je podijeljena na 4 kola od kojih su neka fizička, dakle natjecatelji putuju u regionalne centre na natjecanja, a neka su kola online kod kojih se natjecanje odvija u školama, a onda se rezultati (vožnja robota) snime i prema tabeli bodovanja šalju se rezultati.
Kao i sve prijavljene škole tako je i naša prošla na natječaju. Učitelj Igor je na uvodnoj edukaciji u regionalnom centru u Zaprešiću u OŠ Ljudevita Gaja dobio jedan edukacijski robot mBot i to je bilo dovoljno za animiranje mladih robotičara u našoj školi.
Krajem prvog polugodišta uvodnu radionicu o robotici u našoj je školi održao gospodin Vlado Lendvaj, stručnjak za to područje.

Na radionici su sudjelovali učenici viših razreda: David Jakševac, Antonio Topol (5.r.), Filip Majerić, Matej König, Tin Kocijan, Denis Marušić, Fran Krpelnik, (6.r.), Bruno Štros, Karlo Kovačić (7.r.) i Juraj Krpelnik (8.r.).

Učenici su u samo dva školska sata uspjeli naučiti programirati robota da svira, pali i gasi lampice, kreće se po zadanoj stazi ili prati crnu liniju. Bitno je napomenuti kako je svaki učenik imao mogućnost raditi na svom robotu individualno.

Kako je tada u školi postojao samo jedan robot, nije bilo moguće redovno održavati radionice, no to nije spriječilo naše robotičare da sudjeluju u prvom kolu natjecanja koje je trajalo od 1. 12. do 18. 12. 2017. Zadatak za učenike je bio da isprogramiraju robota za kretanje po unaprijed zadanoj stazi, te da se robot na kraju staze zaustavi tako što očita crno polje ispod svojih senzora.

Na natjecanju su sudjelovali: Filip Majerić, Tin Kocijan, David Jakševac i Juraj Krpelnik, pod mentorstvom učitelja Igora Jurišića. U regiji Zaprešić, kamo pripada naša škola, naši su učenici pojedinačno i ekipno bili najbolji. Drugim riječima, naši su učenici najbolje isprogramirali robota te je on najtočnije i najbrže prošao zadanu stazu.

Službene rezultate svih natjecatelja možete pogledati ovdje (pojedinačno) i ekipno, a na ovoj poveznici svakako pogledajte kako je natjecanje zapravo izgledalo.

Početkom drugog polugodišta stigla su nam preostala 4 robota, a neki od učenika koji su bili i na uvodnoj radionici, već su ih sklopili.

Sredinom veljače održava se drugo kolo koje će biti fizičko, što znači da će naši učenici koji pokažu najviše sposobnosi i znanja ići u OŠ Ljudevita Gaja na natjecanje.

Pripremna radionica je u tijeku, a ovih dana bi nam trebale stići i baterije s punjačima kako bi naši roboti imali pogon.

Bravo za učitelja Igora i mlade robotičare! Držimo im palčeve za sljedeću fazu natjecanja i uopće ne sumnjamo da ih čekaju velike stvari u budućnosti.

Izvor: https://www.facebook.com/osantekovacica/posts/1761747453836915?notif_id=1516876342960031¬if_t=feedback_reaction_generic&ref=notif

objavio: Maja Kralj Administrator   datum: 25. 1. 2018.