Posjet velikog Stipe Božića

Hrvatski alpinist, putopisac, redatelj dokumentarnih filmova i emisija, član Hrvatske gorske službe spašavanja, svjetski putnik, a prije svega velik čovjek, posjetio je našu školu u utorak, 5. prosinca 2017. g.

Veliki Stipe Božić održao je vrlo inspirativno predavanje učenicima viših razreda. Podijelio je svoja iskustva i doživljaje s bezbrojnih putovanja, s najviših vrhova svijeta i najdubljih podzemlja.

Podsjetimo, osim što se popeo na 3 najviša vrha na svijetu (Mount Everest - 8 848 m, K 2 - 8 611 m i Kangcenjungu - 8 586 m), Stipe Božić stajao je i na najvišim vrhovima svih 7 kontinenata. Spustio se i 1 395 metara duboko pod zemlju (u Lukinoj jami na Velebitu). S jednom međunarodnom ekspedicijom na skijama stigao je sve do Sjevernog pola.

Čovjek koji je vidio čitav svijet, upoznao razne ljude, proživio mnogo stvari o kojima možemo tek sanjati, na kraju je svog predavanja priznao da mu je njegova rodna Dalmacija ipak naljepše mjesto na svijetu i da nigdje drugdje ne bi živio.

Više puta tijekom predavanja naglasio je kako do svih osvojenih vrhova nikako ne bi uspio doći sam, bez svog tima i podrške obitelji. Isto tako, pamtit ćemo njegovu mudrost da nije cilj sam vrh, već put koji prema njemu vodi.

Učenici su sasvim sigurno ostali impresionirani Stipinom pričom o, kako on kaže, ponekad vrlo okrutnoj, a ponekad čudesno lijepoj borbi čovjeka s prirodom.

Susret s polarnim medvjedom, temperature od 40 stupnjeva ispod ništice, Stipini uzori i neostvarene želje, neka su od pitanja koja su zanimala djecu.

Stipe Božić sve je zainteresirano slušao i odgovarao te strpljivo dijelio autograme nakon predavanja. Ugodno nas je iznenadila skromnost tako velikog svjetskog putnika.

Još mu jednom želimo zahvaliti na dolasku i podijeljenoj priči s nama. Susret s gospodinom Božićem dugo ćemo pamtiti.

Fotografije sa susreta potražite u foto-galeriji.

objavio: Maja Kralj   datum: 6. 12. 2017.