Posjet Vukovaru

U utorak,  29. ožujka, rano ujutro su učenici osmih razreda naše škole zajedno sa svojim razrednicima Viktorijom Pevec i Višeslavom Račićem te učiteljicom povijesti Vericom Josipović krenuli na put u Vukovar.

Posjet Vukovaru odvija se u sklopu projekta koji provodi "Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar" za učenike osmih razreda iz cijele Hrvatske, u sklopu izvanučioničke nastave.

Prilikom posjeta Gradu Heroju, učenici uče vrijednosti Domovinskog rata i upoznaju značaj Bitke za Vukovar za Hrvatsku.

Na samom dolasku su kroz kratko predavanje naši Kovačići slušali o demokratskim procesima koji su doveli do stvaranja suverene i samostalne Republike Hrvatske te kako je ona obranjena u nametnutome ratu.

Na početku obilaska grada i njegovih znamenitosti te mjesta stradanja u Domovinskom ratu Kovačići su posjetili socijalnu samoposlugu na Sajmištu te predali namirnice i kozmetičke potrepštine koje su sakupili u školi i donacijama poduzetnika, obrta i udruga.

Nakon toga su posjetili memorijalna mjesta na širem području grada - Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, Kukuruzni put – Put spasa, Župu sv. Filipa i Jakova, Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata, Spomen dom Ovčara, masovnu grobnicu na Ovčari, Velepromet i Borovo Commerce, gdje su kroz predavanje vodiča učili o događajima koji su se odigrali te značajne 1991. godine.

Nakon obilaska memorijalnih mjesta učenici su se posjetom Gradskom muzeju Vukovara i Muzeju vučedolske kulture te crkvi sv. Filipa i Jakova upoznali i s povijesnom i kulturnom baštinom grada Vukovara i ovog područja.

Za kraj su se popeli na Vukovarski vodotoranj,  jedan od simbola grada.
Sa samog tornja pruža se predivan pogled na Dunav i Vukovarsko-srijemsku županiju. Stigli su vidjeti predivni zalazak sunca.

Vrativši se u autobus, krenuli su natrag prema Mariji Gorici. Iako umorni od cjelodnevnih aktivnosti, učenici su putem pjevali.

Kasno navečer stigli su natrag radosni što su nakon dvije godine opet mogli malo otputovati i što su imali prilike upoznati grad Vukovar i njegovu ulogu u Domovinskom ratu i hrvatskoj novijoj povijesti.

Fotografije iz Vukovara potražite ovdje.

objavio: Administrator   datum: 1. 4. 2022.